
Vážka ploská
Luhy Tvrdonicka se táhnou od Štěrkovny u Moravské Nové Vsi dokumentující dřívější těžbu štěrků až po Lanžhot, kde les necitlivě přerušuje dálnice z Brna do Bratislavy.
Pod stíny korun zdejších mohutných stromů se o zbytky slunečních paprsků přetlačují jejich nedorostlí bratříčkové s hlohy, svídou krvavou, javorem babykou a také s lípou malolistou. V bylinném patře nalezneme porosty typický druhů rostlin pro tzv. jarní aspekt. Později je vystřídán jinými dominantními rostlinami tzv. letního aspektu a také netýkavkou malokvětou, která je nezvaným hostem ze Sibiře vytlačující naše původní druhy.
Některé druhy hmyzu prostě nepřehlédnete, z blanokřídlých potkáte vzácnou drvodělku fialovou a žahalku čtyřskvrnnou, která parazituje na larvách brouků vrubounů. Na starých dubových pařezech se vyvíjí larvy chráněného roháče obecného a v dutinách a pod kůrou stromů najdete larvy též chráněného tesaříka obrovského a několika druhů zlatohlávků (z. skvostného).

Sasanka pryskyřníkovitá
Tato oblast slouží jako domov mnoha druhů chráněných a ohrožených živočichů, mezi něž patří oba druhy našich luňáků se svými charakteristicky do písmene V vykrojenými ocasními pery. Právě v jihomoravských luzích hnízdí luňák hnědý a luňák červený nejpočetněji. K hnízdění si vybírají vyčnívající větve starých dubů, které hlavně v minulosti byly likvidovány lesní těžbou. Mezi zdejší dravce patří dále káně lesní, jestřáb lesní a jeho menší příbuzný krahujec obecný, jenž hbitým letem mezi keři loví drobné pěvce. V letních dnech uslyšíte kukaččí ozvěnu nebo noční volání puštíka.
Při pochůzce lesem snadno najdete různá pobytová znamení od jelena, prasete, kuny, tchoře nebo veverky.
Ani značné hospodářské využití zdejších lesů dosud zcela nenarušilo jejich majestátní krásu. Území spadá do Biosférické rezervace Dolní Morava a příznačně u tzv. Anglické aleje stojí Pomník obnovy lužních lesů.